Model series SEA2
These side entry agitators are suitable for stirring, homogenising, suspending or keeping liquids in motion in large storage tanks for which top entry agitators are unsuitable. SEA2 agitators can be used independently, but are also suitable in configuration with several agitators.
Characterisitcs:
- Suitable for large buffer tanks
- Viscosities up to ± 2.000cP
- Pressure: Atmospheric, vacuüm and under pressure max. 10 bar(g)
- Temperature: -20 °C tot 150 °C
Product specifications
| Mixing elements | Propeller with 3 or 4 blades |
|---|---|
| Sealings | mechanical seal, compression gasket |
| Motor power | 0.75kW - 15kW / till 400rpm |
| ATEX explosion protection | Ex zone (gas) 0, 1, 2 or 20, 21 22 and non-Ex version / Nobo certificated |
| Mixing shaft | Ø60 - Ø100mm / L=500 - 1.200mm |
| Mounting flange | Ø250mm |
| Surface quality wet parts | 2B finish or grinded until Ra<0,8 µm, coated with HALAR, PFTE, PU or rubberized |
| Materials | RVS 304/316L, Hastelloy, (super) duplex, titanium, carbon steal |
| Coatings | C3, C4, C5 |
| Oppervlakte afwerking natte delen | 2B finish or ground to Ra<0.8 µm, coated with HALAR, PFTE, PU, or rubber |
| Roerelementen | Propeller with 3 or 4 blades |
| Afdichtingen | Mechanical seal, compression gasket |
| Roeras | Ø60 - Ø100mm / L=500 - 1.200mm |
| Motorvermogen | 0.75kW - 15kW / tot 400rpm |
| Montageflens | Ø250mm |
| Materialen | Stainless steel 304/316L, Hastelloy, (super) duplex, titanium, carbon steel |
