Model series SEA1
These side entry agitators are suitable for stirring, homogenising or keeping liquids in suspension. These agitators can be used in both small and large storage tanks where a top entry agitator cannot be used. The side entry agitator is suitable for homogenising, suspending, transferring heat or keeping liquids in motion.
Characteristics:
- Suitable for buffer tanks and some medium-sized mixing tanks
- Viscosities up to approx. 2.000cP
- Pressure: Atmospheric, vacuüm and under pressure max. 10 bar(g)
- Temperature: -20 °C tot 150 °C
Product specifications
| Motor power | 0.37kW - 15kW / till 400rpm |
|---|---|
| Mounting flange | Ø250mm |
| Mixing elements | Propeller with 3 or 4 blades |
| Mixing shaft | Ø50 - Ø100mm / L=300 - 1.000mm |
| Sealings | Double mechanical seal, compression gasket |
| Materials | RVS 304/316L, Hastelloy, (super) duplex, titanium, carbon steel |
| ATEX explosion protection | Ex zone (gas) 0, 1, 2 or (dust) 20, 21 22 and non-Ex version / Nobo certificated |
| Surface quality wet parts | 2B finsih or grinded until Ra<0,8 µm, or coated with HALAR, PFTE, PU or rubberized |
| Coatings | C3, C4, C5 |
| Oppervlakte afwerking natte delen | 2B finish or ground to Ra<0.8 µm, coated with HALAR, PFTE, PU, or rubber |
| Roerelementen | Propeller with 3 or 4 blades |
| Afdichtingen | Double mechanical seal, compression gasket |
| Roeras | Ø50 - Ø100mm / L=300 - 1.000mm |
| Motorvermogen | 0.37 kW - 15 kW / up to 400 rpm |
| Montageflens | Mounting flange Ø250mm |
| Materialen | Stainless steel 304/316L, Hastelloy, (super) duplex, titanium, carbon steel |
