Model series TEA3
Our heavy-duty top entry agitators are applicable for most homogenising, flocculating, suspending, stirring and heat transfer operations. This agitator is suitable for stirring products such as chemicals, wastewater, dairy, bio-oil, slurry and other liquids.
Characteristics:
- Suitable for a slow stirring process
- Large tank capacity ≥15.000L
- Viscosities up to approx. 35.000cP
- Shaft length up to approx. 8.000 mm or up to 20.000 mm with bottom bearing
- Detachable shafts
- Double bearing housing or mounted directly in the gearmotor
Product specifications
| Motor power | 0.12kW - 90kW |
|---|---|
| Motoreductor | Customizable to the customer's wishes |
| Mounting flange | conform DIN |
| Mixing shaft | Ø60 - Ø120mm / L=1.200 - 20.000mm |
| Mixing elements | Pitchblade, propeller, impeller, anker, Z |
| Sealings | Lipseal, mechanical seal |
| Materials | RVS 304/316L, Hastelloy, (super) duplex, titanium, carbon steel |
| Surface quality wet parts | 2B finish or grinded until Ra<0,8 µm, or coated with HALAR, PFTE, PU or rubberized |
| ATEX explosion protection | Ex zone (gas) 0, 1, 2 or (dust) 20, 21 22 and non-Ex / Nobo certifcated |
| Oppervlakte afwerking natte delen | 2B finish or ground to Ra<0.8 µm, coated with HALAR, PFTE, PU, or rubber |
| Roerelementen | Pitch blade, propeller, impeller, anchor, Z |
| Afdichtingen | Lip seal, mechanical seal |
| Roeras | Ø60 - Ø120mm / L=1.200 - 20.000mm |
| Motorvermogen | 0.12kW - 90kW |
| Montageflens | According to DIN |
| Materialen | Stainless steel 304/316L, Hastelloy, (super) duplex, titanium, carbon steel |
